Edukacja o bezpieczeństwie

!!! SREBRO DLA BEMA !!!
6 października 2022
14 października – Dzień Nauczyciela
17 października 2022
!!! SREBRO DLA BEMA !!!
6 października 2022
14 października – Dzień Nauczyciela
17 października 2022
Pokaż wszystko

Edukacja o bezpieczeństwie

W październiku w klasach 1a i 1 b Branżowej Szkoły I stopnia odbyły się spotkania z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu. Policjant wyjaśnił młodzieży czym jest demoralizacja, wykroczenie i czyn karalny. Przedstawił również prawa i obowiązki dziecka i ucznia.

Janusz Korczak powiedział kiedyś „nie ma dzieci są ludzie”. I to jest prawda. „Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały…”. Przecież każdy dorosły kiedyś również był dzieckiem. Tak więc, podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw i wolności. Nazywają się one prawami człowieka. Źródłem tych praw jest godność człowieka, zwana również człowieczeństwem. W Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zapisana jest ona w art. 30:

„Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”.

Z godności wywodzą się dwie zasady: wolność i równość, które są podstawą wszystkich praw człowieka. Wolność oznacza to, że człowiek nie jest własnością kogokolwiek, posiada wolną wolę, może samodzielnie podejmować decyzje i świadomie ponosić za nie odpowiedzialność (dziecko uczy się tego w trakcie dojrzewania). Równość oznacza, że każde dziecko ma takie same prawa i ma być tak samo traktowane przez wszystkich bez jakiejkolwiek dyskryminacji.

więcej Prawa dziecka – Rzecznik Praw Dziecka (brpd.gov.pl)

Demoralizacją zgodnie z art. 4 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich jest naruszanie zasad współżycia społecznego, popełnienie czynu zabronionego, systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego lub kształcenia zawodowego, używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawianie nierządu, włóczęgostwo, udział w grupach przestępczych.

Demoralizacja nieletnich polega między innymi na nieprzestrzeganiu zasad moralnych. Jest to także zepsucie oraz nieuznawanie dyscypliny.

Należy zaznaczyć, że osoby, które ukończyły 13 lat, natomiast nie ukończyły 17, ponoszą odpowiedzialność prawną za popełnione czyny karalne. Młodzi ludzie mogą odpowiadać również za objawy demoralizacji aż do 18 roku życia. Demoralizacja nieletniego stanowi ponadto jedną z przesłanek zastosowania wobec niego środków wychowawczych.

więcej Demoralizacja, a czyn karalny – Prawo nieletnich

tekst i zdjęcia: Maja Mrówka-Machowiec